Батькам майбутніх першокласників
Перший клас – серйозне випробування як для дітей, так і для батьків. Всі хочуть бачити своїх дітей здоровими, добре розвиненими, готовими опанувати шкільну програму. І намагаються навчити дитину читати, писати, рахувати, сподіваючись, що цим полегшать подальший процес навчання у школі. Вчать дитину всьому, що самі вміють, і навчають, як уміють.
Як же по-справжньому готувати дітей до школи?
Підготувати шестирічну дитину до школи – значить дати їй певне фізичне загартування, налаштувати психологічно і морально до систематичної щоденної праці, підготувати мислення дитини до навчання.
Бажання вчитися або допитливість, бажання пізнавати – це ті перші риси вдачі, які потрібно розвивати і виховувати у майбутнього школяра.
Дитину необхідно поступово готувати до школи, наприклад, через гру, яку батьки не нав’язують, а пропонують своєму сину або доньці. Саме через гру можна розвинути мислення, пам’ять, увагу, уяву дитини.
Найважливіший принцип підготовки до школи – розвиток допитливості. Звичайно, починати цей процес варто не в 6 років, а значно раніше. А якщо ви навчите дитину слухати, спілкуватися з іншими дітьми і дорослими, підтримаєте її прагнення до самостійності, ініціативності, якщо допоможете вашій дитині відчути себе особистістю, яка багато що може, і до того ж, перебуває у доброму фізичному стані, ви зробите дійсно чимало для того, щоб навчання в школі стало радістю.
Батькам важливо усвідомити, що дитина йде до школи, щоб глибше і краще пізнати світ, кожного дня робити маленькі відкриття, а не просто отримувати оцінки.
Головне ж, що знадобиться дитині буквально з перших годин перебування за партою, це:
– вміння слухати і слухатися;
– готовність прийняти нову ситуацію і виконувати загальні правила, регулюючи свою діяльність;
– розвиненість вольових якостей, що виявляється, зокрема, в умінні утримувати увагу;
– загальна обізнаність як показник цікавості;
– мотиваційна готовність до навчання в школі , як до суспільно значущої діяльності;
– нарешті, достатня розвиненість дрібної моторики рук.
Розвивайте пізнавальні навички
Навчайте своїх дітей найпростішим формам порівняння, аналізу, синтезу, вмінню робити узагальнення, навчайте спостережливості.
Систематично проводьте з дітьми спостереження за природою (деревами, квітками, птахами тощо). Дитина не тільки побачить зміни, але й з вашою допомогою усвідомить причини цих змін.
Тренуйте дитину в розповіді. Важливо, щоб дитина навчилася розповідати без додаткових питань із боку батьків, навчилася цілісно передавати те, що спостерігала або бачила, використовуючи при цьому правильні форми слів і висловів.
Навчальні навички
Вчіть дитину вмінь знаходити певну залежність величин, орієнтуватися в математичній ситуації, виконувати логічні операції. Слід навчати поняттям “більше”, “менше”, “дорожче”, “дешевше”, “порівну” (як зробити більше, менше, як зрівняти?). Для цього потрібно використовувати різноманітний матеріал: конструктор, кубики, смужки паперу. Навчити збирати об’єкти за зразком і за поданими умовами. Оволодінню навичками рахунку допомагають різноманітні доручення. Навчайте дітей відраховувати, вкладати, приносити певну кількість предметів за названим числом.
Знайомте дітей із цінами, вартістю, кількістю. Допоможіть дітям здобувати навички порядкового рахунку в межах 10. Робіть це під час гри. Важливо навчити дитину розуміти вираз “до” і “після”.
Навчіть дитину виміряти довжину, ширину, висоту предметів.
Під час прогулянок розвивайте окомір дітей, навчайте перевіряти його за допомогою умовної мірки (кроку).
Навчайте дітей орієнтуватися в часі. Привчайте їх вкладатися у відведений час при виконанні якоїсь роботи (малювання, конструювання, прибирання). Прагніть, щоб діти знали назви місяців, послідовність днів тижня, пір року, домашню адресу.
Важливо навчити дитину орієнтуватися в просторі так, щоб з’являлось розуміння понять “від” і “до”, “вперед” – “назад”, “вниз”- “вгору”, “праворуч” – ” ліворуч” .
Заохочуйте дітей до ліплення, конструювання, друкування, малювання. Такі види діяльності добре розвивають дрібні м’язи руки.
Купуйте дітям яскраві, ілюстровані книжки і разом радійте новій книзі. Читайте її разом, переказуйте – і успіх вам забезпечений.
Звертайте увагу на поставу дитини під час сидіння за столом.
Для успішного навчання потрібно підготувати дитину не тільки морально, інтелектуально, а й фізично.
Корисними будуть рекомендації:
– Змалку привчайте дитину дотримуватись правил особистої гігієни.
– Виробіть для дитини чіткий режим дня і намагайтесь його дотримуватись.
– Привчайте дитину до ранкової зарядки. Фізичними вправами особливо корисно займатись на свіжому повітрі.
– З раннього дитинства загартовуйте вашу дитину.
– Влаштовуйте вашій дитині прогулянки в будь-яку погоду. Пам’ ятайте! Хвора дитина – це горе не тільки для батьків, але й для вчителів: порушується звичайний шкільний ритм, дитині доводиться увесь час “наздоганяти” матеріал.
– Перед заняттям у школі проконсультуйтесь з психологом, логопедом. При необхідності виправте, з допомогою фахівця, мовленнєві недоліки дитини.
– Відвідайте стоматолога, вилікуйте дитині всі хворі зуби.
– Перевірте зір вашої дитини в окуліста.
За матеріалами http://www.osvita.org.ua