«ПІД КРУТАМИ ПІШЛИ В БЕЗСМЕРТЯ…»
Що окропила кров’ю Крути.
І ту гарячу кров святу
Землі вкраїнській – не забути!
Щорічно 29 січня в Україні відзначають День пам’яті героїв Крут — саме там у 1918 році відбувся бій, що на довгі роки став одним із символів боротьби українського народу за свободу і незалежність.
Бій під Крутами відбувся на залізничній станції Крути, за 130 кілометрів від Києва. Він тривав 5 годин між 4-тисячною більшовицькою армією Михайла Муравйова та загоном з київських студентів і бійців вільного козацтва у складі близько чотирьох сотень вояків. до Після кількагодинного бою більшість бійців УНР повернулися Києва. 29 із них, які втрапили у полон до червоноармійців, були розстріляні біля приміщення залізничної станції. Затримавши ворога на чотири дні, київські юнаки дали змогу укласти Брест-Литовський мир, що означав міжнародне визнання української незалежності.
У березні 1918 року, з поверненням уряду УНР до Києва, за рішенням Центральної Ради від 19 березня 1918 року було вирішено урочисто перепоховати полеглих студентів на Аскольдовій могилі. Тіла вояків-студентів було перевезено до Києва, де відбулася громадська жалоба і поховання. На церемонії Михайло Грушевський назвав вчинок київської молоді героїчним.
Після цього про подвиг молоді під Крутами було забуто на більш як 70 років. Десятиріччями історія бою або замовчувалася, або обростала міфами і вигадками. Лише у 2006 році на місці бою під Крутами було встановлено пам’ятник.
Трагічна загибель українських захисників під Крутами стала символом патріотизму і жертовності у боротьбі за незалежну Україну.
Цей день назавжди залишиться у пам’яті. День подвигу та прикладу для майбутніх і нинішніх поколінь. День надії і любові до своєї вітчизни. День пам’яті Героїв Крут.
З нагоди річниці бою під Крутами в нашому ліцеї було проведено низку заходів: учні 5 – 11 класів мали змогу переглянути інформаційні фотоматеріали виставки, яку підготувала Крюкова О. М., заступник директора з виховної роботи Новікова Н.М. для учнів провела онлайн – лінійку «Під Крутами пішли в безсмертя». Для дев’ятикласників вчителем історії Матвієвською Л. М. було проведено єдиний урок-реквієм, кульмінацією якого став перегляд фільму «Недооцінений урок історії. Герої Крут».
Цікаво і змістовно також пройшов інтегрований урок історії та трудового навчання у 5-х класах за темою «Пам’яті Героїв Крут», який провів учитель трудового навчання Байдик С.М.
Всі заходи були проведені з дотриманням вимог адаптивного карантину.
МИ ПАМ’ЯТАЄМО
27 СІЧНЯ – МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ПАМ’ЯТІ ЖЕРТВ ГОЛОКОСТУ
Щорічно 27 січня відзначається Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту (Україна на державному рівні вшановує жертв трагедії з 2012 року). На сьогодні, Голокост – це уособлення людських страждань і абсолютного зла, універсальний символ трагічної події для всього людства.
В знак вшанування пам’яті всіх невинно замордованих у фоє Старосалтівського ліцею педагогом-організатором Крюковою О. М. була організована виставка-реквієм: «Трагічні спомини про жертви Голокосту»; для учнів 5 – 11 класів заступником директора з виховної роботи Новіковою Н. М. була проведена онлайн – година пам’яті «Голокост – пам’ять віків». Страшні цифри вражають, не можуть нікого залишити байдужим. Жертвами Голокосту стали понад 1,5 млн. осіб. Місцями найбільших масових страт євреїв в Україні стали Бабин Яр (Київ) – більше 100 000, Богданівка Одеської області – понад 40 000, Кам’янець-Подільський – 23 600, Дальник Одеської області – близько 18 000, урочище Сосонки біля Рівного – понад 17 000 жертв. Не оминуло страхіття Голокосту і наш край: наймасовішим місцем вбивств став Дробицький Яр неподалік від Харкова, де було страчено близько 20 000 євреїв.
У цей день, День скорботи і пам’яті, учні та вчителі ліцею віддали шану пам’яті всім безневинно загиблим. Пам’ять про Голокост необхідна нам, щоб наші діти ніколи не були жертвами або байдужими спостерігачами проявів ворожнечі.
То ж нехай живе надія, що подібного більше ніколи не повториться! Будемо пам’ятати…