Історична довідка

 

                              Школа моя величава

                              Вікнами дивиться в світ,

                              Наче в букет пов’язала

                              Мрії окрилених літ…


 

Так, і мрії, і надії, і віру, славне минуле і щасливе майбутнє – усе вбирає в себе школа. Кожна людина через усе життя несе в серці та в пам’яті неповторні шкільні роки, незабутні подорожі Країною Знань з добрим і всезнаючим Учителем, перше кохання і всепоглинаючу дружбу однокашників… У школи, як і у кожного з нас, своя доля, своя історія, свої традиції і проблеми. Як же розвивалась освіта в Старому Салтові, який тернистий шлях становлення і розвитку пройшла, які рубежі подолала, які проблеми навчально-виховного процесу вирішує у третьому тисячолітті Старосалтівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів імені Героя Радянського Союзу О.М. Щербака.

За свідченнями старожилів Старого Салтова, вчителів Балагури Д.І., Клюєвої З.Ф., Саєнка І.Т., ще на початку ХХ століття у селі працювало однокласне народне училище, але задовольнити освітніх потреб населення не могло. В 1913 році за активного сприяння голови Вовчанської земської управи Колокольцова В.Г. було збудовано архітектурний шедевр на березі Дінця – красиве й добротне приміщення школи. Це був справжній осередок культури і духовності. Тут навчалося 16% дітей шкільного віку. У школі  була бібліотека, спортивний зал, працювали струнний, драматичний і співочий гуртки.

З початком першої світової війни школа закрилась. Її приміщення використовувалося як військовий госпіталь. В 1920 році роботу школи було відновлено. На території села, крім трудової школи, діяли лікбез, школа для малописьменних, школа СКМ (для сільської молоді). Навчалися 98 учнів, працювали 3 вчителя, функціонували бібліотека і музей.

У 30-ті роки в Старому Салтові повністю ліквідовано неписьменність. Усі діти шкільного віку були охоплені навчанням. Працювала  «колокольцовська» школа та 3 пристосованих  приміщення, які знаходились на вулицях Шлях і Берег.

У 1935 році Старосалтівська школа стала середньою, а в 1936 році розпочалось будівництво нового двоповерхового приміщення по вулиці Шлях (зараз вулиця Перемоги), яке було відкрито 1938 року (функціонує і сьогодні). У цій школі першим директором був Рибалко С.Ф., вчителі: подружжя Денисенків, Мурзіна В.М., Глянько Г.М., Шульга К.Г., Мурзін.

В роки воєнного лихоліття двоповерхове приміщення школи використовували під госпіталь і склад.

В ніч з 8 на 9 серпня 1943 року Старий Салтів остаточно було визволено від німецьких окупантів бійцями 303 дивізії 849 стрілецького полку. Село лежало в руїнах… «Колокольцовська» школа була майже повністю зруйнована. Нова двоповерхова – дуже постраждала від пожежі, та незважаючи на важкі повоєнні роки, голод, нестачу підручників, паперу, все ж таки прийняла перших повоєнних учнів. А на розі Музикантської вулиці (зараз вулиця Семенова) салтівяни збудували невеличкий будиночок, де теж проводилися заняття. Педколектив у післявоєнні роки очолювали директори: Шульга Д.А., Шевченко С.П., Денисенко О.І., Брикун М.Я., Балагура С.К., Олійник І.Ф. Під їх  керівництвом сумлінно працювали вчителі: Рибалко О.С., Рибалко С.І., Брикун Н.К., Луганець М.М., Балагура Д.І., Бикова Л.Ф., Денисенко А.Г.,  Неко К.Г., Шульга Г.З., Білоусова О.М., Олійник Н.Ф., Ткаченко К.К., Козакова В.В. Саме на долю цих вчителів випали непрості завдання по становленню та розвитку освіти в післявоєнному Старому Салтові. Вони самовіддано і професійно вирішували проблему неписьменності, вели позакласну роботу, організували драматичний і співочий гуртки, сприяли організації і розвитку бібліотечної справи.

У 1946 році приміщення двоповерхової школи повністю відбудували, а «колокольцовська» школа, на жаль, була зовсім зруйнована. Постала проблема нехватки шкільних приміщень. Заняття у двоповерховій школі велись у три зміни. Долаючи різні перешкоди, вирішуючи численні проблеми, педколектив, очолюваний відмінником освіти, директором Олійником І.Ф., продовжував «сіяти розумне, добре, вічне» серед шкільної молоді Старого Салтова.

Вагомий внесок у розвиток освіти цього періоду внесли вчителі-фронтовики: Балагура С.К., Бикова Л.Ф., Саєнко І.Т., Олексієнко Н.М., Балагура Д.І., Калмиков М.К., Клюєв А.М.; вчителі фізичної культури: Безбородов В.П., Коверда В.В., Шевченко О.К.; вчителі-предметники: Калмикова Н.П., Єнькіна Н.А., Шевченко З.М., Покозій А.К., Шевченко О.А., Безбородова В.І., Печенізька Т.М., Величко Н.М., Діулін П.В., Носик М.І., Шпичко П.В., Зоріна С.М., Кураксіна О.О., Кураксіна В.О., Кандибальська З.М., Чупрова Л.В., Мандрикова В.К., Пелих В.Г.; бібліотекар Псюрник В.М., лаборант Дегтярьова К.Ф., секретар Кальніцька Л.З. У цей час у школі працювали численні гуртки, серед яких найбільшою популярністю користувалися  авіамодельний (керівник Зубашенко), духовий (керівник  Кальніцький В.А.).

Успішно продовжили кращі освітянські традиції та починання старшого покоління молоді вчителі. У 1977 році школу очолив молодий енергійний директор Діулін П.В. Його  заступниками працювали Балагура С.К., Кандибальська З.І., Циганко Г.Л., Кириченко С.А., Цибуковська О.Ф., Матвієвський Л.А. У школі вирувала цікава подвижницька робота. Учні одержували міцні знання, працювали у таборі праці та відпочинку «Юність» на базі радгоспу «Салтівський», брали активну участь у предметних конкурсах, олімпіадах, у художній самодіяльності, займалися спортом і туризмом, відвідували різноманітні секції та гуртки за інтересами, вивчали рідний край та вели пошукову роботу… Мабуть, саме через цікаве і пізнавальне шкільне життя почесній і нелегкій вчительській справі присвятили своє життя колишні учні школи. Це випускники різних років, більшість з яких і зараз натхненно і добросовісно вчать і виховують школярів Старосалтівської школи: Костенко Л.І., Демешко Л.І.,Корецька В.О., Пєстова Я.О., Погорєлова Л.В., Галушко Т.О., Цибуковська О.Ф., Бондаренко Ю.П., Заіченко О.Г.,  Зімницька Т.Г., Портянко Т.В., Плужник Т.М., Гордієнко О.М., Зоріна В.П., Лисаченко Л.В., Новікова Н.М., Карімова К.О., Байдик С.М. Багато випускників Старосалтівської школи працюють на освітянській ниві в інших навчальних закладах.

У 1982 році в Старому Салтові збудовано нову триповерхову школу, чим було вирішено давню важливу проблему нехватки шкільних приміщень. Будівництво школи було розпочато в 1979 році при активному сприянні Діуліна П.В. (директор школи 1977-1995рр), Ткаченко В.Ф. та Мєдєнцева М.Д. (голови Старосалтівської сільської ради), Стешенка В.Ю. (директор радгоспу «Салтівський»), Муліка М.І. (відповідальний за технагляд будівництва),  Підлипняка Г.М. (директор РТП) і багатьох-багатьох салтів’ян різного віку, які доклали немало зусиль, щоб школа-новобудова стала окрасою рідного села і гостинно відкрила двері для нових підростаючих поколінь. Ставши епіцентром усіх культурно-освітніх заходів села, школа успішно реалізує і свою основну функцію – вчить і виховує учнів.

Педагогічний колектив, який з 1995 року очолює  досвідчений педагог, відмінник освіти Матвієвський Л.А., цілеспрямовано і результативно працює над вирішенням суттєвих освітянських проблем. Основна увага акцентується на формуванні у школярів бажання вчитися, вміння використовувати набуті знання практично та творчо, прагнення стати справжніми громадянами України.

У 90-ті роки в Старосалтівській середній школі навчалося понад 500 учнів (зараз 292). Середня наповнюваність класів 20 учнів. 10-11 класи – профільні: 10 клас – історичний, 11 – економічний. Учні 8-А та 9-А класів поглиблено вивчають математику.

Педагогічний колектив – це 28 педпрацівників, 97% з яких мають вищу освіту, 69% вчителів – спеціалісти вищої категорії. Звання «вчитель  методист» присвоєно Матвієвській Л.М. (вчитель історії, керівник районного методоб’єнання вчителів історії), Гордієнку О.М. (вчитель математики та  інформатики, заступник директора з навчально-виховної роботи, керівник районного методичного об’єднання вчителів інформатики), Печенізькій О.І. (вчитель української мови та літератури), Циганко Г.Л. (вчитель хімії).

Вчителям Цибуковській О.Ф., Лапіній Л.П., Король Н.М., Руденко В.С., Стороженко Т.Ю., Горбаню П.Я., Плужник Т.М., Зоріній В.П., Лисаченко Л.В., Портянко Т.В. в різні роки присвоєно педагогічне звання «старший вчитель». Переможцями районного конкурсу «Вчитель року» були Матвієвська Л.М. та Зоріна В.П., Берченко С.І. – переможець районного конкурсу «Психолог року».

На базі школи постійно проводяться районні семінари для директорів і заступників директорів, вчителів-предметників. Дієвим у школі є методичний кабінет, створений досвідченими заступниками директора з навчально-виховної роботи Циганко Г.Л. і Печенізькою О.І., справжніми порадниками і наставниками колег. Їхню справу успішно продовжили Гордієнко О.М., Комар С.В., Портянко Т.В.

Високі та достатні навчальні досягнення мають близько 35% учнів. Вихованці школи – постійні учасники різноманітних конкурсів, предметних олімпіад. Серед шкіл Вовчанщини наші учні традиційно виборюють на олімпіадах призові місця. Гордістю усього нашого колективу є призери районних і обласних олімпіад різних років: Абрамченко О., Дегтярьов Є, Куценко А, Попович Л, Печенізька А., Печенізький С., Сахно І., Куликов В., Чипіженко О., Гордієнко Т., Овсяніков В., Вірстюк С., Яременко М., Овсянікова В., Дорош Х., Троненко М., Вайцеховська О., Шевченко В., Камишніков С. та багато інших.

Протягом чотирьох років працює наукове товариство «Престиж», члени якого ставали переможцями та призерами І-ІІ етапів конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт Малої академії наук. В 2011 році рішенням сесії Вовчанської районної ради учням школи Чипіженку Олександру, Дорош Христині, Овсянікову Владиславу встановлено стипендії голови Вовчанської районної державної адміністрації та голови Вовчанської районної ради «Обдарованість».

Для всебічного розвитку особистості залучаємо учнів до різних Всеукраїнських предметних конкурсів, а саме: «Кенгуру» (75 учнів), «Бобер» (13 учнів), «Левеня» (35 учнів), «Соняшник» (33 учня), «Колосок» (29 учнів) та інші.

Діяльністю гуртків і секцій охоплено 73% учнів. Найбільш дієвими є гуртки: хорового і вокального співу (керівник Коряк І.Л.), «Юні рятувальники» (Добрянська Р.С., Байдик С.М.), «З клубка ниток» (Заіченко О.Г.), «Українські народні ігри» (Лапіна Л.П.), «Олівець-малювець» (Пруднікова Т.П.), «Читайлики» (Пономарьова Л.Д., Білай Н.І.), «Умілі руки» (Плужник Т.М.), «Цікава фізика» (Лисаченко Л.В.), театральний (Зоріна В.П.), математичний (Галушко Т.О., Руденко В.С.), «Цікава граматика» (Цибуковська О.Ф.), «Юні журналісти» (Печенізька О.І., Комар С.В., Огаркова Я.М.).

Вагомими є спортивні досягнення учнів школи. Юні спортсмени під керівництвом своїх наставників  – вчителів фізичної культури Тарасенко Л.Д., Зімницької Т.Г., Лимана В.Г., Новікової Н.М., Овсянікової О.Ю.  – переможці та призери районних і обласних змагань. Так, у 2001 році команда школи посіла І місце у Всеукраїнських змаганнях «Старти надій» серед сільських шкіл, волейбольна команда дівчаток – чемпіон Харківської області, лижники – призери обласних і Всеукраїнських змагань: Перехода Р., Портянко В., Портянко С., Івченко Т., Овсянікова В., Овсяніков В., Матвієвський І., Пономарьов І., Новицький Д., Манько В., Гаврюшенко І., Рудь Х., Шемигон О. та інші. Команда 5-8 класів – срібні призери Малих олімпійських ігор серед команд району.

Старосалтівська школа – учасник обласного конкурсу «Школа року – 2005», лауреат Міжнародного Академічного Рейтингу популярності та якості.

В 2005-2011 рр. Старосалтівська школа мала статус гімназії. Протягом  квітня-травня 2011 року проведено її атестацію Головним управлінням освіти і науки Харківської обласної державної адміністрації і визнано атестованою на достатньому рівні. За цією високою оцінкою стоїть багаторічна копітка і відповідальна праця адміністрації школи, усього шкільного колективу, батьків, громадськості.

У школі створено належну матеріальну базу, необхідні умови для навчально-виховного процесу. З 2002 року діє комп’ютерний клас. Гордієнко О.М. (заступник директора з навчально-виховної роботи, вчитель математики та інформатики) наполегливо працює над інформатизацією навчально-виховного процесу і вміло залучає до співпраці своїх колег. З 2008 року працює офіційний сайт Старосалтівської школи, що сприяє підвищенню рейтингу навчального закладу. Усі комп’ютери в школі об’єднані локальною мережею та підключені до Інтернету.

У школі результативно працює психологічна служба. Практичний психолог Берченко С.І. своєю діяльністю сприяє впровадженню просвітницької програми «Рівний – рівному!». Є медичний кабінет, який функціонує завдяки вмілій і  професійній діяльності медсестри Пугач Л.І. Налагоджено гаряче харчування школярів  працівниками їдальні: Маштаковою О.Л., Мироновою Л.І., Рябенко Н.М.

Шкільна бібліотека, очолювана бібліотекарем вищої категорії Дрогомерецькою Т.В. та бібліотекарем Заіченко О.Г., має книжковий фонд близько 9 тис. примірників і є справжнім інформаційним центром школи. Діє читальний зал з комп’ютерним забезпеченням та сучасним інтер’єром.

До послуг дітей актова і  спортивна зали, кабінет фізики з інтерактивною дошкою і 7 комп’ютерами, комп’ютерний клас, мультимедійна аудиторія, затишні та якісно відремонтовані кабінети початкової школи, історії та правознавства, світової літератури, географії, української мови та літератури, біології, музики та співів.

Усі досягнення, перемоги і успіхи здобуті, дякуючи тісній дієвій співпраці та підтримці громадськості, батьків, спонсорів:  Задорожної П.В., Муліка М.І., Кривулі В.О., Хабарової З.Ю., Хмельова Ю.А., Федірко Н.О., Закутської Л.О., Мироненко В.І., Кальніцького О.В., Лебединського Л.О., Вірстюк О.М., Шемигон І.В., Леонець О.С., Андрєєвої В.В., Макарової М.М., Троненко Л.Т. та багатьох добрих і чуйних односельців, небайдужих до долі підростаючого покоління.

Учні та вчителі щиро вдячні секретарю школи Богдан Л.І., завгоспу Симоненко К.М., усім техпрацівникам, які своєю невтомною працею створюють комфортні  умови у приміщенні та на подвір’ї  школи.

 

 

Гаряча лінія

1 клас

PISA

Останні новини

Опитування

Де Ви зараз?

Переглянути результати

Завантажується ... Завантажується ...
Квітень 2024
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930